Retinol stał się bardzo popularną substancją, producenci coraz częściej decydują się umieszczać go w kosmetykach. Czym on właściwie jest?
Retinol to pochodna witaminy A, która ma właściwości wygładzające zmarszczki, rozjaśniające przebarwienia oraz wspomaga walkę z trądzikiem. Zanim jednak zdecydujesz się po niego sięgnąć, warto dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy na jego temat.

1.Jak działa retinol

Jeśli chodzi o działanie retinolu na skórę, to pobudza on produkcję nowych komórek oraz wspomaga złuszczanie naskórka. Pomaga on nam pozbyć się starej, zrogowaciałej warstwy skóry i wytworzyć nowe, zdrowe komórki. Stymuluje również produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra wygląda zdrowo i młodo. Retinol jest też przy tym wszystkim mocno drażniącą substancją. Nie należy jednak się go bać. Wystarczy stosować się do kilku zasad i zachować ostrożność.
Na początku swojej przygody z retinolem przede wszystkim wybieraj niskie stężenia produktu i wprowadzaj go stopniowo, obserwując uważnie swoją skórę.

2. Podczas stosowaniu retinolu konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna

Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z retinolem, warto zrobić to jesienią. Pod wpływem promieniowania słonecznego mogą pojawiac się przebarwienia, a nawet poparzenia. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Jesienią promieniowanie jest mniejsze, więc ryzyko nieporządanych reakcji będzie mniejsze, ale cały czas musisz pamiętać o kremie z wysokim filtrem.

3. Na retinol należy zbudować tolerancję

Retinol jest silną substancją i należy zbudować na niego tolerancję. W innym wypadku możemy doprowadzić do podrażnień, przesuszenia, pieczenia czy zaczerwienienia. Na początku przede wszystkim wybieramy niskie stężenia retinolu w kosmetykach, im niższe tym lepiej. Poza tym wprowadzamy go do pielęgnacji stopniowo, nakładając przez pierwsze dwa tygodnie co 4-5 dni. Jeśli nasza skóra dobrze reaguje i nie pojawiają się żadne niepożądane reakcje, możemy zmniejszać co każde dwa tygodnie odstęp między aplikacjami o jeden dzień.

4. Retinol nakładamy na całkowicie suchą skórę

Prawidłowa aplikacja retinolu jest również bardzo ważna dla prawidłowych efektów. Przede wszystkim nakładamy go tylko raz dziennie i zawsze wieczorem. Należy pamiętać również o tym, żeby podczas aplikacji nasza skóra była całkowicie sucha. No i oczywiście omijamy okolice ust i oczu.

5. Retinol na skórę wrażliwą należy nakładać metodą „na kanapkę”

Jeśli Twoja skóra źle reaguje na retinol możesz spróbować metody „na kanapkę”. Na czym ona polega? Najpierw na lekko wilgotną skórę nakładamy krem lub serum nawilżające, co złagodzi działanie retinolu. Po 20-30 min i całkowitym wchłonięciu, na suchą skórę aplikujemy retinol. Po kolejnych 20-30 min nakładamy krem nawilżający.

6. Nie należy go łączyć z innymi drażniącymi składnikami

Retinol to silna substancja aktywna i należy pamiętać, aby nie łączyć go z niektórymi składnikami. Chodzi tu oczywiście o kwasy, ale również o witaminę C w formie kwasu askorbinowego czy niacynamid. Warto też zrezygnować, przynajmniej na początku, z różnego rodzaju peelingów, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

7. Retinol w ciąży i podczas karmienia piersią

Retinol jest całkowicie przeciwwskazany w pielęgnacji kobiet w ciąży, natomiast u kobiet karmiących piersią może być stosowany tylko miejscowo. Duże stężenie retinolu ma toksyczne działanie dla płodu. I chociaż przez skórę jest wchłaniana niewielka jego ilość, nie warto ryzykować i lepiej unikać tej substancji w ciąży.

8. Istnieje kilka form retinolu

Retinoidy to grupa pochodnych witaminy A . Zaliczamy do nich retinol, retinaldehyd, estry retinylu, kwas retinowy, tretynoinę oraz adapalen. Niektóre z nich dostępne są tylko na receptę. W kosmetykach stosowane są łagodniejsze formy, czyli retinol, retinal czy palmitynian retinylu. Czysty retinol jest najsilniejszy i najskuteczniejszy. Jeśli jednak boimy się wprowadzić go do pielęgnacji, może warto spróbować którejś z łagodniejszych form. Ich działanie nie jest tak mocne i skuteczne, ale za to nie są one drażniące.

Jak widzisz, retinol nie taki straszny, jak go malują. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję o wprowadzeniu go do pielęgnacji.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.