Każdego dnia mieszkańcy świata wyrzucają 4,8 mln ton odpadów. Ponad połowa tych odpadów będzie potrzebowała setek lub tysięcy lat, aby się rozłożyć. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów jest po prostu mniejsza konsumpcja. Większość towarów, które kupujemy, tak naprawdę nie jest aż tak niezbędna. Jednak świadoma konsumpcja to globalny styl życia, którego nie da się szybko osiągnąć. To wymaga małych działań dzień po dniu, które zmienią nawyki. Oto co może zrobić człowiek, aby produkować mniej śmieci.

Sposób 1 — Pomiń jednorazowe opakowanie przy zakupie świeżych warzyw i owoców

Wybieraj żywność, która nie jest zapakowana w plastikowe pojemniki. Do niektórych sklepów i marketów można też chodzić z własnymi pojemnikami, zamiast pakować każdy rodzaj owoców czy warzyw w osobną plastikową torbę. Niektóre targi i sklepy rolnicze już sprzedają własną żywność w pojemnikach wielokrotnego użytku.

Sposób 2 — Wymień plastikowe słomki w napojach na coś bardziej stylowego

Słomki sprawiają, że połykanie napojów jest znacznie wygodniejsze, zwłaszcza w podróży. Możesz jednak zastąpić je metalowymi dla bardziej stylowej rutyny lub papierowymi (których jednak nie jest łatwo znaleźć).

Sposób 3 — Kup torby na zakupy wielokrotnego użytku

Tkaninowe torby na zakupy były obecne przez większość XX wieku, a teraz stylowe ekologiczne torby zaczęły być sprzedawane nawet w modnych sklepach. Naprawdę przydają się podczas zakupów i mieszczą się nawet w małych torebkach. Ważne jest jednak nie zapominać o ich okresowym myciu, zwłaszcza tych zawierających żywność, aby nie hodować w nich chorobotwórczych bakterii.

Sposób 4 — Nie używaj plastikowych pojemników do przechowywania suchej żywności

Szklane pojemniki do przechowywania są dużo ładniej wyglądające i łatwiejsze do czyszczenia niż plastikowe. Są droższe, ale są trwalsze  i ogólnie nie jest to zła inwestycja.

Sposób 5 — Przy zakupie dawaj pierwszeństwo przedmiotom, które można poddać recyklingowi

Wiele przedmiotów użytku domowego (ubrania i tekstylia, opakowania papierowe, elektronika) można poddać recyklingowi lub złomowaniu. Jeśli podczas kolejnego sprzątania znajdziesz przedmiot, który nie może być poddany recyklingowi i nadaje się wyłącznie do wyrzucenia, postaraj się następnym razem kupić taki, który na to pozwala.

Sposób 6 — Tworzenie własnych kosmetyków, a nawet chemii gospodarczej

Niektóre środki czystości można wykonać samodzielnie i są one dość proste. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas na pójście do sklepu. W domu można też zrobić własne, naturalne aromaty do pomieszczeń. Nie zapomnij o mydlarstwie — małe kawałki mydła, które są kłopotliwe w użyciu, można połączyć i ugotować.

Sposób 7 — Zwróć większą uwagę na jedzenie na wynos i z dostawą

Żywność w plastikowych pojemnikach tworzy góry śmieci, które są niemożliwe do zagospodarowania. Może warto zjeść w kawiarni, zamiast zabierać jedzenie na wynos, albo poszukać miejsc, które pakują je w bardziej ekologiczny sposób.

Sposób 8 — Używaj własnych kubków zamiast plastikowych

Za każdym razem, gdy kupujesz „kawę na wynos”, kupujesz plastikowy (lub papierowy pokryty plastikiem) kubek, który nie jest tak łatwy do recyklingu. Zawsze jednak możesz poprosić baristę o przelanie napoju do swojego kubka termicznego — jest to przydatny zwyczaj, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Kubek możesz też wykorzystać w pracy i na siłowni, zamiast marnować kubek plastikowy.

Sposób 9 — Internet zamiast papierowych nośników

Płać za zakupy online i w miarę możliwości zrezygnuj z papierowych faktur i czeków. Nie wszystkie sklepy mają jeszcze techniczne możliwości wysyłania elektronicznych czeków pocztą elektroniczną. Jednak robiąc zakupy online lub za pomocą specjalnych aplikacji, nie musisz marnować papieru na czek, który z 90% prawdopodobieństwem od razu wyląduje w koszu.

Jeśli każdego dnia zastosujesz się do tych prostych zaleceń, aby zmniejszyć ilość odpadów w gospodarstwie domowym, wkrótce staną się one nawykiem. I będziesz mógł być dumny ze swojego wkładu w ochronę środowiska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.