Wiele kobiet doświadcza objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty i suchość pochwy. Fitoestrogeny to rodzaj związków występujących w roślinach, które mogą naśladować działanie estrogenu w organizmie. Niektóre badania sugerują, że fitoestrogeny mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te ustalenia. Jeśli doświadczasz objawów menopauzy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy przyjmowanie fitoestrogenów może być dla Ciebie odpowiednie.

Czym są fitoestrogeny?

Są to związki występujące w roślinach, które mogą naśladować działanie estrogenu na organizm. Robią to poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi, które znajdują się w całym ciele i umożliwiają różne funkcje, w tym wzrost komórek, metabolizm tłuszczów i rozwój mięśni.

Chociaż fitoestrogeny nie są technicznie „estrogenami”, mają podobne właściwości jak ludzie estrogen. Oznacza to, że mogą wiązać się z receptorami estrogenowymi w organizmie i wywoływać takie same efekty jak estrogen. Na przykład estrogen może stymulować wzrost komórek raka piersi, co może prowadzić do rozwoju bardziej agresywnych postaci choroby. Dodatkowo estrogen może również promować rozprzestrzenianie się raka piersi poprzez zwiększenie ekspresji genów, które promują proliferację komórek i przerzuty.

Dlaczego w leczeniu objawów menopauzy stosuje się fitoestrogeny?

Wykazano, że łagodzą uderzenia gorąca, suchość pochwy i inne objawy menopauzy u kobiet. Pomagają również zapobiegać chorobom serca i niektórym rodzajom raka. Inne metody leczenia osteoporozy, takie jak terapia hormonalna i bisfosfoniany.

Przeprowadzono kilka badań porównujących skuteczność witaminy D i wapnia w porównaniu z witaminą K2 w zmniejszaniu utraty masy kostnej i zmniejszaniu ryzyka osteoporozy. Wyniki tych badań konsekwentnie wykazały, że witamina K2 jest skuteczniejsza niż witamina D i wapń w zmniejszaniu utraty masy kostnej i zmniejszaniu ryzyka osteoporozy.

Jakie pokarmy zawierają fitoestrogeny?

Istnieje wiele źródeł fitoestrogenów, ale najczęstszymi źródłami są soja i jej pochodne (białko sojowe i izoflawony). Inne produkty spożywcze zawierające kwas fitynowy to siemię lniane, ciecierzyca i inne rośliny strączkowe, proso, owies, żyto oraz wiele owoców i warzyw. Kiedy kwas fitynowy wiąże się z minerałami, takimi jak żelazo, cynk i wapń, czyni je mniej dostępnymi do wchłaniania przez organizm. Może to prowadzić do niedoborów tych niezbędnych składników odżywczych, co z kolei może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym zmęczenia, osłabienie i osłabiona odporność.

Jakie są skutki uboczne fitoestrogenów?

Wykazano, że fitoestrogeny zakłócają zdolność organizmu do prawidłowego wykorzystania estrogenu. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka raka piersi i raka endometrium u kobiet, które je przyjmują. Dlatego zaleca się, aby kobiety, które są w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na te nowotwory lub już je miały, nie przyjmowały fitoestrogenów. Mogą również powodować bóle głowy, infekcje pochwy i inne problemy zdrowotne u niektórych kobiet. W niektórych przypadkach mogą nawet prowadzić do niepłodności. Niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych powodowanych przez HPV to rak szyjki macicy, brodawki narządów płciowych, infekcje pochwy i inne nowotwory układu rozrodczego.

Co jeszcze powinienem wiedzieć o fitoestrogenach?

Fitoestrogeny mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy, ale potrzebne są dalsze badania, aby upewnić się co do ich skutków. Jeśli doświadczasz uderzeń gorąca i innych objawów menopauzy, porozmawiaj z lekarzem o tym, czy przyjmowanie fitoestrogenów może być dla Ciebie odpowiednie. Fitoestrogeny to związki roślinne, które mogą naśladować działanie estrogenu w organizmie i mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Mogą jednak również powodować pewne skutki uboczne, takie jak nudności, bóle głowy i zawroty głowy. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed ich zażyciem, aby upewnić się, że są one dla Ciebie odpowiednim lekiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz jakiekolwiek inne schorzenia lub przyjmujesz inne leki, ponieważ mogą one wchodzić ze sobą w interakcje.

zobacz również medycyna estetyczna

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

dlaczego żelazo powoduje zaparcia

temat wybrany: dlaczego żelazo powoduje zaparcia Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka. Jego niedobór może prowadzić do anemii, czyli niedokrwistości. Jednak zbyt

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.