Jeśli chcesz zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, rzadsze zakupy to świetny początek. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć podróż do redukcji odpadów.

Redukcja odpadów to duży temat, który może być trudny do rozwiązania na raz, ale te wskazówki pomogą Ci zacząć na właściwej ścieżce. Od zmniejszenia zużycia i ogólnie mniejszych zakupów, po dokonywanie bardziej przyjaznych dla środowiska zakupów i uczenie się, jak prawidłowo wyrzucać śmieci, aby nie trafiły na wysypisko przez dziesięciolecia.

Zmniejszenie konsumpcji: ostateczny przewodnik

Pierwszym krokiem w kierunku zmniejszenia ilości odpadów jest zrozumienie, ile odpadów produkujesz. To może wydawać się łatwym zadaniem, ale może być trudno dokładnie określić, ile odpadów wytwarza twoje gospodarstwo domowe. Najlepiej zacząć od przyjrzenia się ilości śmieci wyrzucanych co tydzień. Kiedy już masz na myśli numer, co tydzień sprawdzaj, co jest w tych torbach. Czy istnieją tworzywa sztuczne, kartony i inne materiały, które można poddać recyklingowi lub kompostować? Wykonując to ćwiczenie raz, zorientujesz się, ile odpadów średnio wytwarza Twoje gospodarstwo domowe.

Gdy już pamiętasz o liczbach, czas zacząć wprowadzać zmiany. Pierwszym krokiem w kierunku zmniejszenia ilości odpadów jest ogólne zmniejszenie zużycia. Na początku może to być trudne, zwłaszcza jeśli istnieją pewne przedmioty, bez których trudno jest żyć lub po prostu fajnie jest je kupić (lub jedno i drugie). Na przykład wiele osób lubi kupować nowe ubrania i gadżety. Ale zamiast kupować więcej ubrań każdego sezonu i zaopatrywać się w nowe urządzenia techniczne, spróbuj znaleźć sposoby na ponowne wykorzystanie starych ubrań i przekształcenie starych urządzeń w coś nowego.

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia jest poszukiwanie produktów wykonanych z materiałów nadających się do recyklingu lub z materiałów pochodzących z recyklingu, zamiast kupowania większej ilości rzeczy za każdym razem, gdy robisz zakupy.

Na początku może to być trudne, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma wielu opcji. Ale kiedy zaczniesz szukać tego rodzaju towarów, przekonasz się, że istnieje wiele ekologicznych towarów. Po prostu sprawdź etykiety, aby sprawdzić, czy są one rzeczywiście wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub materiałów nadających się do recyklingu – wiele firm umieszcza to na swoich etykietach, nawet jeśli to nieprawda!

Wreszcie, kiedy wprowadzasz zmiany mające na celu zmniejszenie ilości odpadów i zużycia, nie zapomnij o zmianie, która musi nastąpić w Twoim domu. Niejednokrotnie zmniejszenie konsumpcji może również oznaczać zmianę sposobu, w jaki żyjemy w domu. Na przykład, zamiast kupować nowy telewizor co kilka lat, rozważ za każdym razem naprawę starego. Lub zamiast kupować nowe ubrania co sezon, zastanów się, jak ponownie wykorzystać stare ubrania lub zamiast tego kupować używane.

Kupowanie mniej: porady i wskazówki dla początkujących

Jeśli zmniejszenie ilości odpadów jest dla Ciebie ważnym celem, nadszedł czas, aby zacząć szukać sposobów na zmniejszenie ilości rzeczy, które kupujesz każdego miesiąca. Kupowanie mniej pomoże Ci zbliżyć się do liczby, której potrzebujesz, aby osiągnąć swoje cele, takie jak zmniejszenie liczby toreb, które wychodzą co tydzień. Oto kilka wskazówek i wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć podróż w kierunku kupowania mniej.

Najpierw zacznij od przyjrzenia się rzeczom, które kupujesz co miesiąc. Zrób listę wszystkich przedmiotów, które co tydzień trafiają do twoich toreb na zakupy, a także wszelkich dodatkowych zakupów, których dokonasz w ciągu roku (takich jak przybory szkolne, nowe ubrania dla dzieci lub prezenty). Gdy już masz tę listę, spójrz na każdy przedmiot i zadaj sobie pytanie, czy jest to coś, co można kupić rzadziej.

Na przykład, jeśli jesteś wielkim fanem kupowania czasopism co miesiąc, zadaj sobie pytanie, czy są takie, które mógłbyś dostawać rzadziej. A może co miesiąc kupujesz kilka różnych rodzajów środków czyszczących i zastanawiasz się, czy istnieje sposób na zmniejszenie liczby środków czyszczących, które kupujesz każdego roku.

Gdy masz już listę elementów, które chcesz zmienić, wprowadzaj zmiany jeden po drugim. Jeśli jest jakiś przedmiot, który lubisz kupować, a nie jest to konieczne, spróbuj ograniczyć częstotliwość jego kupowania. Na przykład, jeśli lubisz kupować nowe ubrania co sezon i nie jesteś jeszcze gotowy na rezygnację z tego luksusu, zacznij od skrócenia zakupów o jeden miesięcznie. Lub jeśli istnieje przedmiot, taki jak urządzenia elektroniczne, które chcesz rzadziej kupować, ponieważ nie są one potrzebne, poszukaj sposobów na przedłużenie żywotności tych przedmiotów, aby działały dłużej, zanim będziesz musiał je wymienić.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.