Retinol to skuteczna substancja aktywna o bardzo szerokim spektrum działania. Pomaga nie tylko uniknąć zmarszczek, działając przeciwstarzeniowo, ale i przynosi pozytywne efekty w kuracji zmian trądzikowych i przebarwień. Jednak jak to w przypadku każdego silnego składnika, włączając retinol do naszej pielęgnacji, należy zrobić to z głową. Nierozsądne postępowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku i stać się przyczyną licznych podrażnień. Jak używać kosmetyków z retinolem, aby uniknąć podrażnień największego organu naszego organizmu – skóry?
Spis Treści
Czym jest retinol?
Aby zrozumieć jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstwa tego niezwykle ostatnio popularnego (i to zasłużenie) składnika aktywnego, warto najpierw dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest retinol i jak dokładnie działa. Retinol to aktywna postać witaminy A. Pobudzając produkcję kolagenu i elastyny w skórze, zwiększa jej gęstość i elastyczność oraz pozytywnie wpływa na cykl odnowy komórkowej skóry. Działa antyoksydacyjne, zmniejszając negatywny wpływ wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia skóry. Oprócz tego delikatnie złuszcza i reguluje pracę gruczołów łojowych – zapobiega to tworzeniu się niedoskonałości i zaskórników. W skrócie – samo dobro! Jednak jak stosować kosmetyki z retinolem, aby już od samego początku nie zniechęciły nas podrażnienia skóry?
Mniej znaczy lepiej
Zaczynając przygodę z retinolem, nie kierujmy się zasadą im więcej, tym lepiej. Gdy sklepowe półki uginają się pod ciężarem kosmetyków zawierających retinol, nie sięgajmy od razu po najwyższe stężenia. Jeśli na co dzień nasza skóra nie ma kontaktu z substancjami aktywnymi, użycie najwyższego stężenia będzie szokiem i prostą drogą do nabawienia się podrażnień. Odpuśćmy etykiety z oznaczeniami 2% retinolu na rzecz tych niższych – dla początkujących stosowanie kosmetyków z 0,3% czy 0,5% retinolu będzie wystarczająca, a po długotrwałym i sumiennym stosowaniu gwarantuje pożądane efekty. Rezygnacja z wysokich stężeń podczas pierwszych miesięcy kuracji skutecznie zwiększy prawdopodobieństwo uniknięcia podrażnień.
Nie wszystko na raz
Choć retinol delikatnie złuszcza naszą skórę, podczas wprowadzania nowego kosmetyku lepiej profilaktycznie zrezygnować z innych substancji złuszczających. W praktyce oznacza to odstawienie kosmetyków zawierających kwasy działające złuszczająco (np. migdałowy, glikolowy) oraz wszelakich peelingów (mechanicznych, enzymatycznych i kwasowych). Agresywne złuszczanie naskórka wieloma produktami mogłoby doprowadzić do licznych podrażnień skóry, uniemożliwiając w ten sposób aktywne działanie retinolu i przysparzając nam niepotrzebnej frustracji.
Nawilżenie podstawą pielęgnacji
Aby uniknąć bólu związanego z podrażnieniami skóry po retinolu niezastąpiona będzie dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry. Odstawcie wszystkie matujące kosmetyki na bok – niech przeczekają do momentu, gdy skóra przyzwyczai się do działania retinolu lub oddajcie je przyjaciółce. Wymieńcie je na ich delikatne odpowiedniki o działaniu nawilżającym – delikatne emulsje lub pianki myjące, nawilżające toniki i łagodzące kremy. Pomocnymi składnikami w walce z suchą skórą mogą być witamina B3 tzw. niacynamid i ceramidy. Przesuszona skóra łatwiej ulega podrażnieniom, dlatego podczas kuracji retinolem najlepszym przyjacielem każdej skóry są składniki nawilżające.
Rozsądek i cierpliwość kluczem do sukcesu
Mamy już kosmetyk z niską zawartością retinolu, zrezygnowaliśmy z innych substancji złuszczających i zaopatrzyliśmy się w arsenał kosmetyków nawilżających. Co teraz? Aby nie nabawić się podrażnień podczas stosowania retinolu najważniejsze są cierpliwość i sumienność. Oznacza to, że nie używamy nowego kosmetyku jak najwięcej i jak najczęściej, codziennie, a najlepiej to 3 raz dziennie wraz z posiłkami. Wprowadzajcie nowy kosmetyk stopniowo, raz dziennie – początkowo co 2/3 dni, następnie co drugi dzień, aż w końcu (po kilku tygodniach) codziennie. Takie działanie umożliwi wam dokładne obserwowanie reakcji waszej skóry i w razie wystąpienia niepożądanych podrażnień – odstawienie kosmetyku i wdrożenie doraźnego działania łagodzącego. Oprócz tego należy pamiętać o ogólnych zasadach stosowania preparatu. Kosmetyk aplikujemy na suchą skórę, najlepiej 10 – 15 minut po jej umyciu. Jeśli cera jest wyjątkowo reaktywna, w pierwszych fazach kuracji retinol można nakładać na krem nawilżający.
Retinol nie lubi wakacji
Podczas kuracji retinolem pamiętajmy, że lepiej nie używać go na dzień. Początkujący obowiązkowo stosują kosmetyk jedynie wieczorem, a rano sumiennie stosują krem z filtrem (najlepiej SPF50!). Używanie retinolu dodatkowo uwrażliwia naszą skórę na promienie UV, które są obecne nawet w te pochmurne dni. Obfite wystawienie skóry na promienie słoneczne mogłoby negatywnie wpłynąć na skórę, nie tylko niwecząc zbawienne działanie retinolu, ale i przyczynić się do powstawania podrażnień. Dlatego zaleca się, aby kosmetyki z retinolem wdrażać w okresie jesienno – zimowym i zastępować je w okresie letnim substancjami o podobnym działaniu (np. niektórymi kwasami).
Podsumowując, sukces gwarantują nam niskie stężenia, mocna dawka nawilżenia i rozsądne aplikowanie kosmetyku. Przestrzegając tych kilku zasad zdecydowanie unikniesz podrażnień po retinolu, a twoja skóra skorzysta z dobroczynnego działania tej substancji.
Po wysoce przyswajalną kurkuminę zapraszamy na naszą stronę.