Oczytani dość dobrze wiedzą „Jak uratować środowisko przed plastikiem?”, a dokładniej plastik to raczej nazwa potoczna i fachowo trzeba to wszystko inaczej określać, bo to tworzywa sztuczne, z których to każde ma nieco inne właściwości fizyczne. Natomiast najprostsza forma ratowania środowiska naturalnego przed plastikiem polega na recyklingu, a dokładniej każde z tworzyw można przetopić i przerobić na granulat, z którego to wytwarza się nowe butelki plastikowe i przedmioty użytkowe.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że na chwilę obecną recykling powiązany z tworzywami polega głównie na tym, że wszystkie tworzywa osoby prywatne tak samo jak i firmy gromadzą w workach na plastiki, które to raz na jakiś czas wystawiane są przed dom lub przed firmę. Potem odpady tego rodzaju rzecz jasna odbiera samochód dostawczy i trafiają do zakładu, w którym to takie odpady segreguje się dokładniej i przetapia na granulaty. Podobnie wygląda to jeśli chodzi o makulaturę, choć w jej przypadku proces wygląda nieco inaczej. Kluczowa zaleta tkwi zaś w tym, że segregacja i powiązany z nią recykling sprawia, że wielu z nas płaci mniej za wywóz odpadów i na dokładkę dzięki temu działaniu okolica naszych domów jest bardziej czystą.

Myślenie dość wielu ludzi

Wielu z nas nie myśli o tym, jak uratować środowisko naturalne przed plastikiem. Mowa tu dokładnie o tym, że wywóz odpadów segregowanych i tych, których nikt nie segregował i tak kosztuje. Prostsza opcja tkwi rzecz jasna w tym, że można wykopać dół gdzieś w lesie i do niego wsypać te odpady, potem wystarczy tylko przysypać je ziemią i sprawa załatwiona. Wiele osób postępuje w ten sposób i co najważniejsze trudno walczy się z tym procederem, bo pozbywający się odpadów robią swoje szybko i za każdym razem w innej części lasu. Prawda tkwi też i w tym, że policja i inne służby mundurowe patrolują te dzikie wysypiska raczej sporadycznie, bo bardziej są potrzebni w ścisłym centrum miasta. Dlatego też jeśli trwa ten patrol powiązany z centrum miasta, to pewne osoby pozbywają się odpadów, a policja robi swoje dopiero wtedy gdy ktoś ich wzywa, Brzmi to specyficznie, bo to raczej taka zabawa w kotka i myszkę z ludźmi popełniającymi wykroczenia, których to trzeba przyłapać w trakcie popełniania wykroczenia, po to by ukarać ich grzywną. Prawda tkwi też i w tym, że jedna taka grzywna nie odstrasza, bo dla pewnych ludzi ta grzywna to zaledwie te trzy miesiące opłacania wywozu odpadów.

Bardziej szczelny system

Dziś zastanawiający się nad tym jak uratować środowisko naturalne mają też pomoc pod postacią bezzałogowych niewielkich statków latających nazywanych dronami. One mają kamery filmujące ze znaczną rozdzielczością, szary kolor i wtedy gdy latają te osiemdziesiąt lub sto metrów nad ludźmi wyrzucającymi odpady z tworzywa w okolicy parku krajobrazowego, to są niemal nie wykrywalnymi dla ludzkich zmysłów. Właśnie dlatego pewne służby testują drony jako pomoc w walce z tym nielegalnym wyrzucaniem odpadów, bo z powietrza w ciągu zaledwie kilkunastu minut mogą sprawdzić nawet kilka nielegalnych składowisk odpadów. Problem tkwi rzecz jasna w tym, że na chwilę obecną taka pomoc w karaniu osób wyrzucających śmieci jest raczej powiązana z okolicami parków krajobrazowych i narodowych. Właśnie te okolice są powiązane z większym ruchem turystycznym i dlatego też dosłownie muszą wyglądać ładnie, po to by przyciągać turystów, po to by w okolicy kurortów wydawali pieniądze na pamiątki. Dlatego też w innych częściach kraju i świata to dokładniejsze kontrolowanie nielegalnych wysypisk dopiero nadejdzie.

Czy pojawią się skupy tworzyw?

Niektórzy z nas otwarcie stwierdzają, że lepiej będzie dopiero wtedy gdy pojawią się te skupy bezpośrednio powiązane z tworzywami, a konkretniej jeśli ludzie będą mogli sprzedawać różnego rodzaju tworzywa na skupach. Epoka ta rzecz jasna może nadejść, bo tworzywa otrzymuje się w znacznym stopniu z ropy naftowej, a koszty związane z jej wydobyciem stale rosną. Dodatkowo za jakiś czas, czyli za ponad pięć dekad może kompletnie zabraknąć ropy i właśnie dlatego pewna część z nas mówi wprost o tym, że skupy pojawią się za czterdzieści lub pięćdziesiąt lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

dlaczego żelazo powoduje zaparcia

temat wybrany: dlaczego żelazo powoduje zaparcia Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka. Jego niedobór może prowadzić do anemii, czyli niedokrwistości. Jednak zbyt

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.