Nasza mikrobiota jelitowa może odzwierciedlać zdrowie naszej tarczycy według chińskiego badania, które ujawnia związek między jej składem a ryzykiem rozwoju guzków tarczycy i raka. Jaki jest pierwszy krok do stworzenia potencjalnie korzystnych probiotyków?
Częstość występowania chorób tarczycy stale rośnie, zwłaszcza u kobiet. Estrogeny, wskaźnik masy ciała, radioaktywność, pochodzenie etniczne lub wysokie spożycie jodu itp. — czynników ryzyka jest wiele. Osoby z chorobami tarczycy mają zaburzoną równowagę hormonów tarczycy we krwi, a także upośledzoną funkcję tarczycy. Hormony te mogą jednak wpływać na skład mikrobioty jelitowej. Z drugiej strony mikrobiota może być zaangażowana w hormonalne interakcje między jelitami a mózgiem. Już wcześniejsze prace wykazały związek między mikrobiotą jelitową z jednej strony, a niektórymi autoimmunologicznymi chorobami tarczycy z drugiej. A co z guzkami tarczycy i rakiem?
Spis Treści
Pacjenci z chorobami tarczycy mają bogatszą mikrobiotę
Aby sprawdzić tę hipotezę, zespół chińskich naukowców przeanalizował i porównał próbki stolca od 74 uczestników badania — 20 osób z rakiem tarczycy, 18 osób z guzkami tarczycy i 36 zdrowych ochotników. Wyniki wykazały nadmiar bakterii jelitowych u pacjentów z chorobami tarczycy w porównaniu do zdrowych uczestników badania. U pacjentów stwierdzono również niski poziom bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus), biorących udział w zatrzymywaniu selenu, pierwiastka śladowego kluczowego dla prawidłowej pracy tarczycy, a także bakterii z rodzaju Butyricimonas, które wytwarzają substancję korzystnie wpływającą na układ pokarmowy. Inne bakterie występowały jednak w większej liczbie — bakterie z rodzaju Neisseria i paciorkowce u uczestników badania z guzkami, a także clostridia u uczestników z rakiem. Zdaniem autorów, różnice te wydają się odgrywać rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy i rozwoju tych chorób.
Biomarkery pożytecznych bakterii
Badacze znaleźli również związek między nadmiarem pewnych rodzajów bakterii a poziomem TTH (hormonu tyreotropowego) i T3 (trójjodotyroniny), dwóch hormonów, które wskazują na możliwą obecność choroby tarczycy. Nadal jednak nie udało się wyjaśnić, czy określony skład mikrobioty skutkuje rozwojem tych chorób tarczycy, czy też pewne rodzaje bakterii prowokują te choroby. Wszystkie te odkrycia mogą ułatwić diagnozę guzków tarczycy i raka, a także doprowadzić do stworzenia probiotyków, które w przyszłości będą stosowane w leczeniu tych chorób.
Podsumowanie
Gromadzone są dowody na istnienie silnej osi tarczyca-jelita. Wydaje się to świadczyć o mało znanej, ale ważnej korelacji w odniesieniu do wpływu bakterii jelitowych na układ odpornościowy i funkcjonowanie tarczycy. Ponadto obserwuje się większą częstość występowania współistniejących chorób tarczycy i jelit.
Dysbioza jest częstym odkryciem w chorobach tarczycy. Z jednej strony zmienia odpowiedź immunologiczną poprzez stymulację zapalenia i zmniejszenie tolerancji immunologicznej, uszkadzając błonę jelitową i powodując zwiększoną przepuszczalność jelit, co znów prowadzi nie tylko do dużej ekspozycji na antygen, ale także do miejscowego zapalenia. Z drugiej strony może bezpośrednio wpływać na poziom hormonów tarczycy poprzez własną aktywność dejodynazy i hamowanie TTH.
Mikrobiota jelitowa wpływa również na wchłanianie minerałów ważnych dla tarczycy, w tym jodu, selenu, cynku i żelaza. Wszystkie są niezbędne dla funkcji tarczycy i istnieje wyraźny związek między zaburzeniami funkcji tarczycy i zmienionymi poziomami tych minerałów. Na przykład niedobór jodu może prowadzić do wola, podejrzenia guzków tarczycy, a nawet raka pęcherzykowego tarczycy. Wysokie spożycie jodu może spowodować niedoczynność lub nadczynność tarczycy u podatnych pacjentów.
Biorąc pod uwagę różne potencjalne efekty mikrobioty i mikroelementów na funkcję tarczycy i leki, można opracować nowe strategie terapeutyczne w leczeniu zaburzeń tarczycy, które są bardziej specyficznie dostosowane do pacjentów, w zależności od ich składu bakterii jelitowych. W przyszłości potrzebne będą badania o odpowiedniej mocy, aby ocenić wpływ mikrobioty jelitowej na czynność i chorobę tarczycy.
super polecam