Zainteresowanie kwestiami ekologicznymi jest zmienne i zależne od czasu i społeczeństwa. W ostatnich latach wzrasta świadomość społeczna odnośnie grożącej nam katastrofy klimatycznej. Coraz więcej osób bardziej świadomie podchodzi do kwestii dbania o środowisko. Pierwszy na świecie ruch ekologiczny powstał na początku lat 70. XX wieku jako sprzeciw wobec szerzącego się konsumpcjonizmu.

O tym dlaczego warto mieć mniej, czyli less-waste w 3 prostych krokach

Ekolodzy zdecydowanie są w opozycji do inicjatyw człowieka dążących do bezwzględnego podporządkowania sobie przyrody. Ekologizm wskazuje na model zrównoważonego rozwoju, korzystnego zarówno dla człowieka jak i natury. Jego założeniem jest harmonijne współistnienie człowieka i przyrody, przy jednoczesnym rozwoju ekonomicznym i zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Jednym z przejawów braku zrównoważonego rozwoju jest postępująca degradacja środowiska. Powstaje coraz więcej ruchów i trendów mających na celu jej minimalizacje.

Jedną z odpowiedzi na diametralne pogorszenie się stanu środowiska są koncepcje Zero Waste oraz less waste. Ruch Zero Waste oparty jest na zasadzie całkowitej eliminacji odpadów, poprzez ponowne wykorzystywanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów. Jego nieco mniej radykalną odmianą jest ruch Less Waste oznaczający dosłownie „mniej odpadów/marnowania.

Jakie właściwie są założenia ruchu Less Waste

Less Waste to odpowiedzialne dbanie o nasze środowisko. Z założenia ma prowadzić do ograniczenia wytwarzania śmieci. Zakłada również spożytkowanie marnowanego jedzenia. Założenia tego ruchu mogą brzmieć nieco skomplikowanie i radykalnie dla ekologicznych laików. Jednak nic bardziej mylnego. Ruch Less Waste jest bardzo intuicyjny. Wielu z nas, nawet zupełnie nieświadomie wdraża w swoje codzienne życie elementy tego podejścia. Szczególnie w duchu Less Waste żyli nasi przodkowie. W ich przypadku było to podejście naturalne, które wynikało z mniejszej dostępności różnych produktów oraz poszanowania ludzkiej pracy.

Trzy proste kroki na początek przygody z Less Waste

1. Korzystaj z tego co już masz

Na pewno ekologicznym rozwiązaniem byłoby pozbycie się z naszego życia plastiku. Ale czy aby na pewno tak jest? Warto zastanowić się nad tym co jest bardziej ekologiczne: korzystanie z plastikowych butelek i pojemników wielokrotnego użytku, które już mamy, czy kupienie nowych, szklanych lub metalowych? Warto pamiętać, że mniej ekologiczne jest napędzanie spirali wytwarzania nowych produktów, niż wykorzystywanie tego co już mamy. Tak więc, nie taki plastik straszny jak go malują. Pojemniki plastikowe wielokrotnego użytku, mogą nam służyć przez długi czas. Warto pakować w nie posiłki do szkoły/pracy, zamiast używania folii aluminiowej, papieru śniadaniowego czy woreczków, które zazwyczaj po jednym użyciu nadają się do wyrzucenia. Ta sama zasada tyczy się ubrań.

Jeśli posiadasz odzież wykonaną z niekoniecznie ekologicznego materiału, ale jest wygodna i dobrze Ci służy, nie wyrzucaj, korzystaj i ciesz się z tego co masz. Pamiętaj jednak, aby nie kupować nowych ubrań z poliestru, którego produkcja jest bardzo szkodliwa dla środowiska. Zamiast kupowania ręczników papierowych, warto przejrzeć stare T-shirty, prześcieradła czy poszwy. Być może są wśród nich takie, które już nie nadają się do noszenia. Świetnym rozwiązaniem zamiast wyrzucania, jest więc pocięcie materiału na kawałki i używanie jako ścierki do sprzątania. Warto również zachować opakowania po różnego rodzaju przesyłkach. Pudełka, mogą nam posłużyć jako organizery do przechowywania różnych rzeczy. Mogą się też przydać do zapakowania artykułów, których chcemy się pozbyć i sprzedać. Różnego rodzaju słoiki po produktach, mogą się przydać na przetwory lub jako organizery do przypraw, mąki, makaronu czy kaszy.

2. Zamiast wyrzucać napraw

Wyrzucaj jedynie to, co już zupełnie nie nadaje się do użytku. To co, może być naprawione, naprawiaj i korzystaj ponownie. Jeśli, czegoś już nie potrzebujesz, a może się przydać komuś innemu, oddaj lub sprzedaj. Naprawianie, jest szczególnie ważne w przypadku urządzeń elektronicznych. Tak się składa, że uszkodzone telefony czy komputery stanowią duży odsetek problematycznych odpadów. Pamiętaj więc, aby nie tworzyć niepotrzebnych elektrośmieci.

3. Kupuj świadomie, oszczędzaj

Świadomie wybieraj sklepy, w których kupujesz. Kupuj tam gdzie nie jest generowane zbyt wiele odpadów. Obecnie w wielu sklepach możliwe jest kupowanie wielu produktów sypkich na wagę, do toreb papierowych lub własnych pojemników. Zamiast każdorazowego zakupu torby plastikowej, wybierz torbę materiałową. Obecnie torby te są powszechnie dostępne
w przystępnych cenach lub też dodawane jako produkt gratisowy do zamówień. Warzywa położone luzem są zazwyczaj tańsze niż te pakowane. W tym przypadku oszczędzasz własne środki, jednocześnie dbając o środowisko. Warto przejrzeć szafki w poszukiwaniu ubrań i rzeczy, dawno nie używanych. Zastanów się, czy aby na pewno są CI jeszcze potrzebne. Jeśli nie, oddaj lub sprzedaj. Wprowadzaj rzeczy kupione raz do drugiego obiegu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.