Nadreaktywność pęcherza moczowego – jakie wywołuje objawy i jak ją leczyć?

Nadreaktywność pęcherza moczowego – jakie wywołuje objawy i jak ją leczyć?

Pęcherz nadreaktywny jest schorzeniem, w którym dochodzi do nadmiernej reaktywności pęcherza na skutek zaburzeń neurologicznych. Jak rozpoznać nadreaktywność pęcherza moczowego i jak ją leczyć?

Pęcherz nadreaktywny jest schorzeniem, w którym dochodzi do nadmiernej reaktywności pęcherza na skutek zaburzeń neurologicznych. Jak rozpoznać nadreaktywność pęcherza moczowego i jak ją leczyć?

Jakie objawy wywołuje pęcherz nadreaktywny?

Zespół pęcherza nadreaktywnego lub neurogennego to choroba, która dotyka nerwów w otoczeniu pęcherza moczowego wpływających na pracę okolicznych mięśni – zwieraczy i wypieracza. Na skutek zaburzeń neurologicznych dochodzi wtedy do nieprawidłowej pracy pęcherza moczowego powodującej obniżenie jakości życia.

Wśród objawów, jakie wywołuje pęcherz nadreaktywny, znajdują się:
– Bardzo częste oddawanie moczu, również w nocy,
– Nagłe uczucie chęci oddania moczu,
– Bóle, skurcze podczas oddawania moczu,
– Nietrzymanie moczu.

Najczęściej nadreaktywność pęcherza diagnozowana jest u kobiet, a jej objawy nasilają się z postępem wieku. Czynnikami ryzyka są też cukrzyca, choroby neurologiczne, w tym choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, otyłość.

Jak leczy się nadreaktywność pęcherza moczowego?

W dolegliwości jak pęcherz nadreaktywny stosuje się różne metody leczenia oraz sposoby na poprawę komfortu. Co warto wypróbować?

Dieta
Zaleca się unikanie produktów pikantnych, powodujących zaparcia, a także jedzenie dużej ilości warzyw. Ważne jest też zredukowanie napojów z kofeiną, alkoholem oraz gazowanych. Przed snem można zmniejszyć ilość wypijanych napojów.

Ćwiczenia mięśni Kegla
Dobre efekty daje ćwiczenie mięśni Kegla, które nazywane są mięśniami dna miednicy. Należy je naprzemiennie zaciskać i rozluźniać.

Leczenie farmakologiczne
Stosuje się głównie leki polegające na blokowaniu receptorów w pęcherzu, co ogranicza występowanie nagłego parcia. Niestety, mogą powodować one wiele skutków ubocznych.

Produkty chłonne
Dla codziennego komfortu rekomenduje się stosowanie produktów chłonnych, na przykład jak wkładki urologiczne do bielizny i przy większym nietrzymaniu moczu majtki chłonne zakładane jak normalna bielizna.

Zabiegi
Przy pęcherzu nadreaktywnym wykorzystuje się też różne metody zabiegowe, na przykład polegające na wszczepieniu elektrod do elektrostymulacji prądami, ostrzykiwaniu pęcherza toksyną botulinową. Warto udać się do dobrej kliniki, której specjalnością jest urologia, aby otrzymać pomoc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

dlaczego żelazo powoduje zaparcia

temat wybrany: dlaczego żelazo powoduje zaparcia Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka. Jego niedobór może prowadzić do anemii, czyli niedokrwistości. Jednak zbyt

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.