Niedobór żelaza lub niedobór żelaza w organizmie jest najczęstszym problemem żywieniowym na świecie. Ten rodzaj zaburzeń różni się od znanej anemii i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla serca. Potwierdza to fakt, że ponad połowa osób cierpiących na choroby serca cierpi również na niedobór żelaza. Osoba może mieć niedobór żelaza w organizmie i nie cierpieć na anemię.

Przyczyny niedoboru żelaza w organizmie

Niedobór żelaza jest dość powszechny u osób cierpiących na różne choroby serca, takie jak niewydolność serca. Poza tym istnieje wiele innych przyczyn, które mogą prowadzić do niedoboru żelaza.

1. Niektóre choroby, takie jak nowotwory lub choroby układu pokarmowego, mogą prowadzić do niedoboru żelaza w organizmie. Jest to spowodowane leczeniem tych chorób lub stanami zapalnymi wywołanymi przez te choroby.

2. Osoby, które przeszły operację zmniejszenia żołądka, często cierpią na niedobór żelaza przez rok po operacji.

3. Wiele kobiet, które mają obfite i intensywne miesiączki, cierpi na problemy związane z niedoborem żelaza.

4. W czasie ciąży kobieta musi przyjmować znacznie więcej żelaza, aby dziecko nie miało żadnych problemów i mogło się doskonale rozwijać.

5. Niektóre rodzaje diety, np. wegańska lub wegetariańska, mogą prowadzić do znacznego niedoboru żelaza w organizmie.

Objawy niedoboru żelaza

1. Drażliwość jest jednym z najbardziej wyraźnych objawów niedoboru żelaza w organizmie.

2. Trudności z koncentracją to kolejna z najbardziej wyraźnych oznak niedoboru żelaza w organizmie.

3. Ciągłe uczucie zimna może być wyraźną oznaką niedoboru żelaza. Oprócz tego uczucia, stopy i dłonie osoby chorej są często zimniejsze niż zwykle.

4. Silne bóle głowy mogą wskazywać, że dana osoba ma poważne problemy z żelazem.

5. Niedobór żelaza powoduje nadmierne osłabienie układu odpornościowego i może prowadzić do osłabienia paznokci.

6. Wypadanie włosów lub łysienie to kolejny z najbardziej wyraźnych objawów niedoboru żelaza w organizmie.

7. Jeśli budzisz się bardzo zmęczony i odczuwasz zmęczenie przez cały dzień, być może masz bardzo niskie zapasy żelaza i cierpisz na jego niedobór.

Co zrobić, aby mieć dobry poziom żelaza?

Dieta jest kluczem do uzyskania dobrego poziomu żelaza i uniknięcia jego niedoboru. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jakie produkty należy spożywać, aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość żelaza. Oprócz prawidłowej diety niezbędne są regularne ćwiczenia fizyczne. Dzięki uprawianiu sportu krew w całym organizmie zostaje pobudzona, a zmęczenie i znużenie znikają.

Podsumowanie

Niedobór żelaza w organizmie jest poważniejszy niż może się na początku wydawać. Niedobór żelaza powoduje poważne problemy zdrowotne u osób cierpiących na różne schorzenia serca. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania krwi. Pamiętaj, że nie musisz mieć anemii, aby mieć niski poziom żelaza. Jeśli pacjent cierpi na niewydolność serca i zdiagnozowano u niego niedobór żelaza, prawdopodobnie będzie leczony dożylnym podawaniem żelaza. W przeciwnym razie niewydolność serca może się nasilić i doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.