Peptydy to związki chemiczne, które mają zdolność wnikania w głębokie warstwy skóry. Występuje one naturalnie w naszej skórze, ale z wiekiem ich ilość spada, dlatego warto dostarczać je właśnie w kosmetykach. Pozyskiwane są z roślin, takich jak soja, ryż czy groch, jak również syntetycznie na drodze reakcji chemicznych. Te roślinne wykazują niestety działanie uczulające, czego nie można powiedzieć o peptydach syntetycznych. Warto jednak przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową.
Spis Treści
Peptydy – właściwości i działanie na skórę
Peptydy stymulują wytwarzanie kolagenu, który odpowiada za ujędrnienie, wygładzenie i napięcie skóry. W kosmetyce wykorzystywane są właśnie w produktach anti-aging, mających za zadanie redukować zmarszczki i spowalniać proces starzenia się skóry. Nazywane są często „nieinwazyjnym botoksem”.
Właściwości
Peptydy mają wiele cennych właściwości. Działają świetnie nie tylko na skórę, ale również na włosy i paznokcie. Poznajmy korzyści jakie możemy z nich czerpać:
– wzmacniają barierę skóry
– pomagają w redukcji zmarszczek
– naprawiają uszkodzoną skórę, pobudzając ją do odbudowy i regeneracji
– poprawiają elastyczność
– wyrównują koloryt cery
– rozjaśniają przebarwienia
– łagodzą stany zapalne
– wspomagają utrzymanie optymalnego nawilżenia
– wspomagają walkę z trądzikiem
– działają ujędrniająco
– stymulują porost włosów
– wzmacniają i pogrubiają włosy
– wzmacniają kruche i łamliwe paznokcie
Peptydy sprawdzą się u osób potrzebujących nawilżenia, wzmocnienia i ujędrnienia skóry. Z wiekiem ich ilość w naszym organizmie spada, dlatego też polecane są szczególnie dla cer dojrzałych, z pierwszymi oznakami starzenia, ale sprawdzą się również w profilaktyce przeciwzmarszkowej. Powinny po nie sięgnąć również osoby z osłabionymi i wypadającymi włosami. Peptydy pobudzają krążenie, dzięki czemu odżywiają cebulki. Sprawia to, że włosy rosną szybciej, a przy tym stają się pogrubione i zagęszczone.
Peptydy (te pozyskiwane syntetycznie) to bezpieczny składnik dla naszej skóry. Nie uczula, dzięki czemu może być stosowany nawet przez skóry wrażliwe czy alergiczne. Możemy stosować je w codziennej pielęgnacji, ale warto pamiętać, aby nie łączyć ich z niektórymi składnikami. Chodzi tu o witaminę C oraz kwasy AHA i BHA. Tworzą one kwaśne pH, w którym peptydy tracą swoje właściwości. Możemy wprowadzić je w osobnych rutynach, witaminę C w porannej pielęgnacji, a w peptydy w wieczornej. Z kolei jeśli chcemy używać również kwasów należy stosować je w różne dni. Trzeba pamiętać, żeby nakładać je na suchą i czystą skórę, po całkowitym wchłonięciu toniku.
Rodzaje peptydów
W kosmetyce stosowane są różne rodzaje peptydów, a najpopularniejsze z nich to:
Peptydy sygnałowe – działają na zasadzie komunikatorów, sygnalizują konieczność rozpoczęcia procesów naprawczych. Są one odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny oraz za gojenie się ran. W kosmetykach występują pod nazwami (INCI): Hexapeptide-10, Hexapeptide-11, Palmitoyl Tripeptide 3/5 (Syn-Coll), Palmitoyl Tripeptide-5, Palmitoyl-Tripeptide-1.
Neuropeptydy – spowalniają pracę komórek, a co za tym idzie, spowalniają również powstawanie zmarszczek. Rozluźniają mięśnie, dzięki czemu spłycają zmarszczki mimiczne. Ich działanie jest porównywalne do bezinwazyjnego botoksu. Szukaj ich w kosmetykach pod nazwami (INCI): Acetyl Hexapeptide-8 (Acetyl Hexapeptide-3, Argireline, Tripeptide-3, Pentapeptide-18.
Peptydy transportujące – pomagają substancjom aktywnym przenikać wgłąb skóry. Najlepiej poznanymi i przetestowanymi peptydami transportującymi są peptydy miedziowe. Zatrzymują procesy zapalne oraz wspomagają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Świetnie sprawdzą się w pielęgnacji pozabiegowej, po kuracji retinolem lub kwasami. Szukaj ich pod nazwą (INCI): Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate.
Peptydy to substancje świetnie przyswajalne przez skórę. Działają w szczególności przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, ale również wzmacniają barierę skóry, wygładzają, zapewniają nawilżenie oraz rozjaśniają przebarwienia. To doskonała propozycja nie tylko dla cer dojrzałych, ale również dla osób, które chcą zapobiegać starzeniu się skóry.
Herbatka z kurkuma i cynamonem z miodem-cudo