Peptydy to związki chemiczne, które mają zdolność wnikania w głębokie warstwy skóry. Występuje one naturalnie w naszej skórze, ale z wiekiem ich ilość spada, dlatego warto dostarczać je właśnie w kosmetykach. Pozyskiwane są z roślin, takich jak soja, ryż czy groch, jak również syntetycznie na drodze reakcji chemicznych. Te roślinne wykazują niestety działanie uczulające, czego nie można powiedzieć o peptydach syntetycznych. Warto jednak przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową.

Peptydy – właściwości i działanie na skórę

Peptydy stymulują wytwarzanie kolagenu, który odpowiada za ujędrnienie, wygładzenie i napięcie skóry. W kosmetyce wykorzystywane są właśnie w produktach anti-aging, mających za zadanie redukować zmarszczki i spowalniać proces starzenia się skóry. Nazywane są często „nieinwazyjnym botoksem”.

Właściwości

Peptydy mają wiele cennych właściwości. Działają świetnie nie tylko na skórę, ale również na włosy i paznokcie. Poznajmy korzyści jakie możemy z nich czerpać:
– wzmacniają barierę skóry
– pomagają w redukcji zmarszczek
– naprawiają uszkodzoną skórę, pobudzając ją do odbudowy i regeneracji
– poprawiają elastyczność
– wyrównują koloryt cery
– rozjaśniają przebarwienia
– łagodzą stany zapalne
– wspomagają utrzymanie optymalnego nawilżenia
– wspomagają walkę z trądzikiem
– działają ujędrniająco
– stymulują porost włosów
– wzmacniają i pogrubiają włosy
– wzmacniają kruche i łamliwe paznokcie

Peptydy sprawdzą się u osób potrzebujących nawilżenia, wzmocnienia i ujędrnienia skóry. Z wiekiem ich ilość w naszym organizmie spada, dlatego też polecane są szczególnie dla cer dojrzałych, z pierwszymi oznakami starzenia, ale sprawdzą się również w profilaktyce przeciwzmarszkowej. Powinny po nie sięgnąć również osoby z osłabionymi i wypadającymi włosami. Peptydy pobudzają krążenie, dzięki czemu odżywiają cebulki. Sprawia to, że włosy rosną szybciej, a przy tym stają się pogrubione i zagęszczone.

Peptydy (te pozyskiwane syntetycznie) to bezpieczny składnik dla naszej skóry. Nie uczula, dzięki czemu może być stosowany nawet przez skóry wrażliwe czy alergiczne. Możemy stosować je w codziennej pielęgnacji, ale warto pamiętać, aby nie łączyć ich z niektórymi składnikami. Chodzi tu o witaminę C oraz kwasy AHA i BHA. Tworzą one kwaśne pH, w którym peptydy tracą swoje właściwości. Możemy wprowadzić je w osobnych rutynach, witaminę C w porannej pielęgnacji, a w peptydy w wieczornej. Z kolei jeśli chcemy używać również kwasów należy stosować je w różne dni. Trzeba pamiętać, żeby nakładać je na suchą i czystą skórę, po całkowitym wchłonięciu toniku.

Rodzaje peptydów

W kosmetyce stosowane są różne rodzaje peptydów, a najpopularniejsze z nich to:

Peptydy sygnałowe – działają na zasadzie komunikatorów, sygnalizują konieczność rozpoczęcia procesów naprawczych. Są one odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny oraz za gojenie się ran. W kosmetykach występują pod nazwami (INCI): Hexapeptide-10, Hexapeptide-11, Palmitoyl Tripeptide 3/5 (Syn-Coll), Palmitoyl Tripeptide-5, Palmitoyl-Tripeptide-1.

Neuropeptydy – spowalniają pracę komórek, a co za tym idzie, spowalniają również powstawanie zmarszczek. Rozluźniają mięśnie, dzięki czemu spłycają zmarszczki mimiczne. Ich działanie jest porównywalne do bezinwazyjnego botoksu. Szukaj ich w kosmetykach pod nazwami (INCI): Acetyl Hexapeptide-8 (Acetyl Hexapeptide-3, Argireline, Tripeptide-3, Pentapeptide-18.
Peptydy transportujące – pomagają substancjom aktywnym przenikać wgłąb skóry. Najlepiej poznanymi i przetestowanymi peptydami transportującymi są peptydy miedziowe. Zatrzymują procesy zapalne oraz wspomagają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Świetnie sprawdzą się w pielęgnacji pozabiegowej, po kuracji retinolem lub kwasami. Szukaj ich pod nazwą (INCI): Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate.

Peptydy to substancje świetnie przyswajalne przez skórę. Działają w szczególności przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, ale również wzmacniają barierę skóry, wygładzają, zapewniają nawilżenie oraz rozjaśniają przebarwienia. To doskonała propozycja nie tylko dla cer dojrzałych, ale również dla osób, które chcą zapobiegać starzeniu się skóry.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.