Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zespół nieszczelnego jelita lub chorobę tarczycy, możesz się zastanawiać, czy istnieje między nimi związek. Chociaż nie ma ostatecznej odpowiedzi, niektóre badania sugerują, że może istnieć związek między tymi dwiema chorobami.

Zespół nieszczelnego jelita to stan, w którym wyściółka jelit ulega uszkodzeniu, co umożliwia przedostawanie się bakterii i toksyn do krwiobiegu. Może to prowadzić do wielu problemów, w tym stanów zapalnych, problemów trawiennych, a nawet chorób autoimmunologicznych. Choroba tarczycy lub niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Objawy obejmują zmęczenie, przyrost masy ciała i wypadanie włosów, a także objawy psychiczne, takie jak depresja i lęk. Przeprowadzono pewne badania, które sugerują, że może istnieć związek między tymi dwoma stanami. Jedno z badań wykazało, że pacjenci z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy częściej mieli zespół nieszczelnego jelita. Inne badanie wykazało, że osoby z celiakią, które już mają zespół nieszczelnego jelita, są bardziej narażone na rozwój choroby tarczycy.

Sugerowano również, że leki na tarczycę mogą przyczyniać się do zespołu nieszczelnego jelita. Wiele leków stosowanych w leczeniu niedoczynności tarczycy zawiera składnik jodu, który może być trujący, gdy przedostanie się do krwioobiegu przez uszkodzoną wyściółkę jelita. Objawy obu stanów są bardzo podobne, dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli uważasz, że istnieje między nimi związek. Jednym z objawów choroby tarczycy, który może wskazywać na problem z jelitami, jest przyrost masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ twoje ciało będzie miało trudności z prawidłowym trawieniem pokarmu, gdy masz zespół nieszczelnego jelita. Należy pamiętać, że nie jest to gwarantowany objaw choroby tarczycy, ale może to być jeden z objawów, na które należy zwrócić uwagę.

Jeśli masz oba te stany i zauważysz objawy pojawiające się w jednym z nich, zawsze najlepiej natychmiast skontaktować się z lekarzem. Dostępne są metody leczenia, które pomagają jednocześnie radzić sobie z obydwoma stanami, a także sposoby zapobiegania powodowaniu większych szkód w drugim.

Należy również pamiętać, że są to dwa schorzenia, które nie są jeszcze połączone badaniami. Są ludzie, którzy mają zarówno zespół nieszczelnego jelita, jak i chorobę tarczycy, ale to nie znaczy, że jedno powoduje drugie. Możliwe, że po prostu mają podobne objawy ze względu na to, jak blisko siebie znajdują się w ciele. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na którykolwiek stan, skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i leczenia.

Informacje znajdujące się na tej stronie są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych. Nie mają na celu zastąpienia porady lekarza lub innych pracowników służby zdrowia. Powinieneś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu zdrowotnego, w tym między innymi pomysłów i informacji zawartych na tej stronie.

Objawy choroby tarczycy — nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy to dwa schorzenia, które każdego roku dotykają miliony ludzi w Ameryce. Oba są zaburzeniami tarczycy, ale mają różne przyczyny i objawy. W tym artykule omówimy objawy specyficzne dla nadczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca wytwarza zbyt dużo hormonów. Dwie najczęstsze formy nadczynności tarczycy to choroba Gravesa-Basedowa i choroba tarczycy (TED).

Głównym objawem nadczynności tarczycy jest nadczynność tarczycy, ale są też inne objawy. Nadczynność tarczycy może powodować nerwowość i niepokój, problemy ze snem (bezsenność), wrażliwość na ciepło i zimno, osłabienie mięśni, kołatanie serca, drżenie rąk i palców, a nawet utratę wagi.

Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest stan zwany chorobą Gravesa-Basedowa. Jest to zaburzenie autoimmunologiczne, które występuje, gdy przeciwciała atakują tarczycę, powodując jej wytwarzanie zbyt dużej ilości hormonu tarczycy (T3). Choroba Gravesa-Basedowa jest rzadkim schorzeniem, które dotyka głównie młode kobiety w wieku od 20 do 40 lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

dlaczego żelazo powoduje zaparcia

temat wybrany: dlaczego żelazo powoduje zaparcia Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka. Jego niedobór może prowadzić do anemii, czyli niedokrwistości. Jednak zbyt

zinnat

temat wybrany: zinnat Zinnat – antybiotyk na problemy z układem oddechowym Zinnat to lek, który jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, a w szczególności problemów

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.