Menopauza występuje, gdy spada poziom estrogenu w organizmie kobiet. Jest to całkowicie naturalne, ale może powodować silny dyskomfort. Leczenie hormonalne może pomóc – ale jeśli kobieta nie chce przyjmować hormonów, równie skuteczny może być suplement fitoestrogenów na menopauzę.
Spis Treści
Dlaczego kobieta przechodzi menopauzę?
Menopauza to okres, który zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia. Organizm kobiety nie produkuje już takiej dawki estrogenu i progesteronu, co wcześniej. Ustaje miesiączka. Kobieta nie może zajść w ciążę. W tym okresie w ciele zachodzi wiele zmian, a kobieta musi nauczyć się funkcjonować w nowej sytuacji.
Doświadczanie menopauzy, jest jednak całkowicie indywidualne, a objawy mogą się znacznie różnić w zależności od kobiety. Bez względu na to, czy odczuwalny jest lekki dyskomfort w dniu codziennym, czy większe zdenerwowanie i zaniepokojenie nadchodzącymi zmianami, w aptece natury i jej licznych ziołach można znaleźć pomoc i ukojenie.
Suplementy w okresie przed menopauzalnym
Wczesne objawy menopauzy, które u niektórych kobiet zauważane są już 10 lat przed wystąpieniem menopauzy. Nie ma wtedy pewności, czy poziom estrogenów naprawdę zaczął spadać – ale niewielkie wahania w równowadze hormonalnej mogą powodować krótkotrwałe objawy menopauzy. Niektóre kobiety zaczynają mieć również bardziej nieregularne miesiączki lub krótsze cykle, a czasem obfitsze krwawienie w latach poprzedzających menopauzę. Jeśli miesiączki zaczęły ustępować i być może badanie krwi wykaże, że niedługo nastąpi menopauza, to dobrym pomysłem jest wypróbowanie estrogenów roślinnych.
Zioła dobre na zmiany temperatury
Organizm kobiety staje się bardziej wrażliwy na wahania temperatury. Niektóre kobiety doświadczają wielu uderzeń gorąca w ciągu dnia, inne tylko w nocy. Uderzeniom gorąca często towarzyszy niepokój, kołatanie serca i nadmierna potliwość. Warto sprawdzić, czy na przykład to spożywanie kawy, alkoholu, pikantnych i mocnych potraw ma wpływ na zmiany temperatury lub okresy stresu i niepokoju.
Na szczęście poty i uderzenia gorąca można uśmierzyć również naturalnymi wyciągami z ziół, zwłaszcza z czerwonej koniczyny i gotu kola. Czerwona koniczyna zmniejsza pocenie się i pozwala lepiej kontrolować czynniki wyzwalające uderzenia gorąca, a gotu kola przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i wspiera całe krążenie.
Kojące zioła na problemy ze snem
Na skutek różnych dolegliwości, a często także uderzeń gorąca, sen nocny może być wystawiony na próbę również w okresie menopauzy kobiety. Tutaj z pomocą mogą przyjść zioła takie jak korzeń róży, melisa, rumianek i kozłek lekarski. Zioła te, ze względu na swoje właściwości odprężające, pozwalają na spokojniejszy i lepszy sen.
Czy nastrój dokucza?
Na zmiany nastrojów ekstrakt z czerwonej koniczyny jest fantastyczną pomocą. Łagodzi dolegliwości, takie jak niepokój i drażliwość, a ekstrakt z korzenia róży wspiera sprawność umysłową i pomaga ciału i umysłowi radzić sobie ze stresem emocjonalnym. Razem te dwa zioła mogą pomóc w utrzymaniu dobrego nastroju i zmniejszeniu wahań nastroju.
Nawilżyć błony śluzowe
Menopauza wpływa również na błony śluzowe, które z wiekiem stają się cieńsze i bardziej wrażliwe. Oczy mogą być suche, zwłaszcza przy noszeniu soczewek kontaktowych. Estrogeny roślinne są naturalnym punktem wyjścia. Niektóre kobiety doświadczają zwiększonej tendencji do zapalenia pęcherza moczowego w związku z menopauzą. Może to być spowodowane tym, że błony śluzowe pochwy są bardziej odsłonięte wraz ze spadkiem poziomu estrogenu. Ekstrakt z gotu kola jest całkowicie naturalny i przyczynia się do utrzymania prawidłowej tkanki łącznej i nawilżenia błon śluzowych. Dodatkowo można rozważyć suplementację olejem z rokitnika i witaminą A.
Pokarmy z fitoestrogenami
Fitoestrogeny można znaleźć w pokarmach. Produkty sojowe, takie jak mleko sojowe, tofu, tempeh i miso, zawierają estrogeny roślinne, a w nieco mniejszych ilościach estrogeny roślinne występują w fasoli szparagowej, siemieniu lnianym, chmielu i sezamie. Warto sprawdzić, czy produkty sojowe są ekologiczne – tak jak gwarancję, że nie są spryskiwane ani modyfikowane genetycznie. Napój sojowy można zamieniać z innymi napojami roślinnymi, a także włączyć do diety olejki roślinne z nasion i pestek.
Mega efekty!