Utrzymanie higieny osobistej jest konieczne z wielu powodów: osobistych, społecznych, zdrowotnych, psychologicznych lub po prostu jako sposób na życie. Utrzymanie dobrego poziomu higieny pomaga zapobiegać rozwojowi i rozprzestrzenianiu się infekcji, chorób i przykrych zapachów.

Wizerunek ciała

Obraz ciała wpływa na poczucie własnej wartości, pewność siebie i motywację. Osoby, które już mają niską samoocenę, a zwłaszcza te z depresją, często zaniedbują higienę osobistą, co utrwala problem złego obrazu ciała. Wiele form współczesnych mediów, w tym czasopisma, moda, telewizja, film i internet przedstawiają pewien obraz ciała jako „akceptowalny” lub „oczekiwany”. Szczególny wpływ na to mają małe dzieci i młodzież; wygląd fizyczny jest ostatecznym czynnikiem, według którego można oceniać i być ocenianym.

Względy społeczne

Większość ludzi nie lubi, gdy się o nich mówi, zwłaszcza w negatywny sposób. Dbając o to, by nasze ciała były czyste i dobrze się prezentowały, mamy większą pewność, że przedstawiamy pozytywny obraz ciała, który odzwierciedla naszą osobowość. Dzieci powinny być bardzo wcześnie uczone, jak ważna jest higiena i jak ją osiągnąć, aby utrzymać siebie i innych w zdrowiu i zmniejszyć ryzyko bycia zastraszanym w szkole.

Względy zdrowotne

Zła higiena może prowadzić do złego stanu zdrowia. Jeśli się skaleczysz, rana powinna być odpowiednio oczyszczona i zakryta, może to pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji i bólu. Choroby takie jak wszy, stopa atlety itp. powinny być natychmiast leczone, aby zapobiec zakażeniu i rozprzestrzenianiu się na inne osoby. Mycie rąk nie może być wystarczająco podkreślane, ponieważ ta prosta czynność może zapobiec wystąpieniu wielu chorób i zaburzeń. Wiele osób „zapomina” o myciu rąk po skorzystaniu z toalety lub przed kontaktem z żywnością; może to być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci.

Względy psychologiczne

Poprzez dobrą prezencję, czystość i schludność, ludzie mogą czuć się bardziej pewni siebie, zwłaszcza w sytuacjach społecznych. Nasze szanse na sukces w pracy lub w otoczeniu społecznym, a nawet z płcią przeciwną, mogą być zmienione przez utrzymanie dobrej higieny. Utrzymywanie higieny pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania, ale co równie ważne, wpływa na sposób, w jaki my sami i inni postrzegamy siebie i może wpływać na poziom pewności siebie i samooceny, co może mieć wpływ na wiele aspektów naszego życia.

Porady szczegółowe

Pomyśl o każdym obszarze z osobna i dlaczego higiena jest ważna (ze względu na zdrowie i wygląd). Włosy i zęby są dobrymi miejscami do rozpoczęcia wraz z tymi obszarami ciała, które mogą pachnieć lub są bardziej podatne na infekcje grzybicze lub bakteryjne.

Włosy

Brudne włosy nie powodują wielu problemów zdrowotnych, to głównie dla czynnika wyglądu utrzymanie włosów w czystości jest dobrym pomysłem.

 Przetłuszczające się włosy

W niektórych momentach życia, zwłaszcza w okresie dojrzewania i podczas zmian hormonalnych, włosy mogą się łatwiej przetłuszczać. Jest naprawdę tylko jedno rozwiązanie do włosów tłustych i to jest umyć go chociaż niektórzy ludzie znaleźć, że suchy szampon lub talk pomaga wchłonąć niektóre z oleju.

Łupież

Jeśli cierpisz z powodu łupieżu wypróbuj różne dostępne szampony. Jeśli jest ona ciężka, dostępne są pewne zabiegi medyczne, które nie są szkodliwe dla skóry: najskuteczniejsze są te zawierające pirytionian cynku lub siarczek selenu.

 Wszy

Wszy są bardzo zakaźne. Jeśli pozostawione bez opieki, wszy rosną na tyle duże, że można zobaczyć ich poruszanie się, a białe jaja (gnidy) są również czasami widoczne. Może również – ale nie zawsze – wystąpić świąd. Najlepszym sposobem na uniknięcie wszy jest mycie włosów, stosowanie odżywki i czesanie ich grzebieniem o drobnych zębach. Zrób to co najmniej raz w tygodniu, to nawet jeśli kilka wszy uda się znaleźć drogę do swoich pięknych loków, to nie da im szansy na złożenie jaj i rozmnażanie!

Zęby i jama ustna

Zęby

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie przy użyciu porządnej szczoteczki (najlepsze są takie, które są najlepsze), pasty do zębów z fluorem i antybakteryjnego płynu do płukania ust. Jeśli uważasz, że Twoje zęby nie są wystarczająco białe, unikaj napojów takich jak herbata, kawa i czerwone wino, o których sądzi się, że je barwią. Jeśli nadal jesteś przekonany, że nie są wystarczająco białe, zapytaj swojego dentystę o zabiegi.

 Nieświeży oddech

Nieświeży oddech może być oznaką infekcji dziąseł. Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty, aby mieć to pod kontrolą. Halitoza (nieświeży oddech) może być również wynikiem odwodnienia lub pustego żołądka, dlatego jedz i pij regularnie.

 Obszary podatne na powstawanie nieprzyjemnych zapachów i infekcji grzybiczych

Nieprzyjemne zapachy i infekcje grzybicze występują najczęściej w miejscach ciała, które są ciepłe i zazwyczaj nie są wystawione na działanie świeżego powietrza: stopy; genitalia i niektóre z naszych gruczołów potowych.

 Śmierdzące stopy

W stopach znajduje się wiele gruczołów potowych. Jeśli stopy są „zamknięte” w skarpetach i butach, pot nie ma gdzie „odparować” i bakterie na skórze będą atakować powodując ten zapach.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zminimalizować śmierdzące stopy.

1. Regularnie myć i dokładnie osuszać miękkim ręcznikiem oraz używać antybakteryjnego proszku do stóp lub pudru dla niemowląt.

2. Pozwól stopom przewietrzyć się, kiedy tylko jest to możliwe i noś buty z odkrytymi palcami tak często, jak to możliwe.

3. W razie potrzeby zmieniaj skarpetki częściej niż raz dziennie i upewnij się, że są one wykonane z bawełny lub innej oddychającej tkaniny.

Stopa atlety

Stopa atlety to infekcja grzybicza, która powoduje swędzenie i łuszczenie się skóry. Jest bardzo zaraźliwy i może być nieestetyczny. Istnieje wiele produktów dostępnych w celu zwalczania stopy sportowca, ale należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym, jeśli przyjmujesz inne leki, masz pewne schorzenia lub jesteś w ciąży, ponieważ niektóre z zabiegów zawierają sterydy.

 Obszar genitalny

Obszar genitalny może być podatny na infekcje bakteryjne i nieprzyjemny zapach, jeśli nie jest utrzymywany w czystości. I odwrotnie, zbyt częste czyszczenie perfumowanymi produktami lub mydłami może spowodować pleśniawkę – infekcję grzybiczą. Najlepszą higieną dla wszystkich obszarów genitalnych jest mycie raz lub dwa razy dziennie łagodnym mydłem i wodą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

dlaczego żelazo powoduje zaparcia

temat wybrany: dlaczego żelazo powoduje zaparcia Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka. Jego niedobór może prowadzić do anemii, czyli niedokrwistości. Jednak zbyt

zinnat

temat wybrany: zinnat Zinnat – antybiotyk na problemy z układem oddechowym Zinnat to lek, który jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, a w szczególności problemów

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.